COVID-19 Lekár ako pacient

Covid – lekár ako pacient  

COVID-19 Lekár ako pacient 1

Nie je žiadnym tajomstvom, že minulý týždeň – prvýkrát za pandémiu, som si aj ja našla pozitívny test na covid-19. Bolo to prekvapenie hlavne kvôli tomu, že napriek extrémnej covidovej situácii na ambulancii sme dodržiavali všetky zásady ochrany pred nákazou. Takže omicron či jeho subvariant sa naozaj vyznačujú extrémnou infekčnosťou. To, čo stačilo dva roky, teraz bolo málo.

Rozdelím priebeh mojej choroby na dni a napíšem Vám aj liečbu Vašej doktorky.

Prvý deň: veľmi diskrétny pocit v hrdle. Liečba žiadna.

Druhý deň: hrdlo troška horšie, ale žiadna dráma. Nasadený jox.

Tretí deň: príznaky zahlienenia, mierne zvýšená teplota, bolesti svalov, hrdlo ako v železnej obruči. Pridaný acc long a 2x denne horúci nápoj s obsahom paracetamolu.

Štvrtý deň: vrchol choroby, vysoké teploty – stav, kedy som sa v myšlienkach spájala so všetkými bývalými, aktuálnymi aj budúcimi chorými pacientmi, že tak toto je brutal, chápem Vaše obavy. Žiaden novy liek som nepridala.

Piaty deň: citeľná úľava, mierne teploty.

Šiesty+siedmy deň: pokračujem v acc long. Ostatné lieky úplne vysadené.

Teraz si hovoríte: “Hm…žiadne isoprinosine, žiadne antibiotiká, žiadne tajné lieky doktorov?”

Nie, dôvod je takýto: dva roky sa pozerám covidu do očí, vidím, ako sa mení, ako na začiatku bol ničivý, bez zmilovania a bez rozdielu. Za dva roky si vybral cestu rýchleho šírenia, ale prišiel o niektoré svoje superschopnosti.

Zrátala som si svoj vek – nie som rizikový senior, svoje choroby – netrpím na cukrovku, obezitu, srdcové choroby. Som očkovaná, takže telo už niečo o tejto chorobe vie, verím, že mi je to na osoh a mala som pred očami Vaše priebehy omikronu: na 95% ste ho zvládli bez potreby môjho drastického zásahu. Toto mi dodávalo silu a odhodlanie nesiahať ani po “zaručených radách” a ani to nepreháňať s liekmi. Som zástancom toho, že náš imunitný systém je úžasná továreň na zázraky. Ak zasiahnem v ktorejkoľvek úrovni bez opodstatnenia, celý proces sa naruší. A už vôbec som nepomyslela na antibiotiká od prvého príznaku, antibiotiká sú na bakteriálne infekty a covid je vírus, antibiotiká sú na vírusy neúčinné.

Podotýkam, ak by moje teploty trvali dlhšie, ak by nedochádzalo k úľave od príznakov, určite by som zvážila ďalšie kroky. Apelujem týmto na Vás: vždy sme bez problémov vyšetrili aj pozitívnych pacientov, ak patríte do rizikovej skupiny alebo ak 3 dni po sebe nedochádza k úľave od teplôt, treba ma vyhľadať. Ale nemá zmysel od začiatku ochorenia u omikronu tlačiť na pílu a už vôbec nie u mladých ľudí.

Teším sa, že som späť a vám prajem, aby ste ostali zdraví!

Vaša doktorka 

Podobné články

COVID-19 Lekár ako paci... Covid – lekár ako pacient   Nie je žiadnym tajomstvom, že minulý týždeň – prvýkrát za pandémiu, som si aj ja našla pozitívny test na covid-19. Bolo to prekvapenie

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *